Print Friendly and PDF

Zubní kaz

Zubní kaz, neboli narušení zubní skloviny, je infekční onemocnění poškozující tkáň zubu. Zubní kaz patří u lidí mezi nejčastější onemocnění. Příčin zubního kazu je více. Většinou je to způsobeno špatnou ústní hygienou spolu s nevhodným stravováním.

Kaz vzniká působením bakterií, které pokrývají povrch  zubní skloviny . Rozkládají sacharidy na organické kyseliny, které odvápňují sklovinu a snižují tvrdost – zub bolí (cítí více chlad, teplo atd.).

Pokud je zubní kaz v raném stádiu a postižený člověk zlepší své hygienické návyky, je velká pravděpodobnost, že si tělo poradí samo a povrchový kaz „opraví”. Nápravu vzniklých škod urychlují fluoridové ionty obsažené v potravě, v zubních pastách nebo v přípravcích pro lokální fluoridaci.

 

Prevence zubního kazu

Prevence zubního kazu spočívá zejména v důsledném a opakovaném odstraňování zubního plaku pravidelným čištením zubuů správnou technikou nejméně dvakrát denně včetně čištění mezizubních prostorů zubní nití a mezizubním kartáčkem. Dále je důležité omezit konzumaci sladkostí obsahujících sacharidy, případně je nahradit sladkostmi bez cukru, kde je cukr nahrazen např. polyoly, které bakterie pokrývající zubní sklovinu neumějí rozkládat. Zubní kaz nevyvolává slazení některými přírodními sladidly, např. stévií.

Doporučuje se také vyčistit si po jídle zuby nebo alespoň žvýkat žvýkačky bez cukru. Velký význam v boji se zubním kazem mají fluoridy, které posilují zubní sklovinu. U dětí hraje velkou roli pečetění fisur stoliček, které patří k významnému způsobu prevence zubního kazu. V neposlední řadě se doporučuje pravidelně absolvovat návštěvu zubního lékaře, a to alespoň jednou za půl roku. Fastum Dent vás zve na preventivní prohlídku, která je zdarma 1x za půl roku. Společně zjistíme včas váš kaz v ranném stádiu.

Vhodnou metodu léčby zubní lékař stanoví na základě vyšetření a určení stádia kazu. Počínající zubní kaz lze v dnešní době již léčit bez nutnosti „vrtání“, a to pomocí koncentrovaných fluoridů. Léčba pokročilého stádia kazu spočívá v odstranění kazu jeho odvrtáním a vyplněním vzniklého otvoru zubní výplní neboli plombou. Pokud kaz v pokročilém stádiu zasáhl i zubní dřeň, bývá nutné ošetření kořenového kanálku.